Hekilõikus on üks oluline osa ilusa koduaia loomisest. Hekipügamist on vaja teha regulaarselt, et soodustada uute kasvude tekkimist ja tagada koduaia hea väljanägemine. Hekke lõigatakse tavaliselt varakevadel või hilissügisel. Elusuuruses hekki soovitame lõigata ka Jaanipäeva paiku. Lõikuses on oluline, et koos liiga kaugele väljaulatuvate osktega saaks ära lõigatud ka kõik kuivanud või haiged oksad. Lõikamata hekk ei kasva laiaks ja jääb ka seest tühjaks. Külgmisi oksi peaks lõikama regulaarselt, et saada tihe hekk. Oksapuuhekki ei tohi lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taimede talvekindlust. Vanasid ja hooletusse jäetud hekke saab korrastada. See nõuab suuri jõupingutusi ja veidi julgustki. Laialehistel hekkidel tuleb teha tagasilõikus umbes 25cm maapinnast. See on drastiline, kuid hädavajalik samm.
Millist hekki lõikame?
Vabakujuline hekk – sobib paremini suurtesse aedadesse, kuna vabakujuline hekk kasvab väga laiaks. Pügada tuleb õitsenud õisikud ja vanad oksad. Lõikus ergutab taimi paremini õitsema ja kasvama. Hooldamata hekk ei õitse enam rikkalikult ja lõpuks metsistub. Vabakujulisel hekil lastakse vabalt kasvada ja aegajalt tehakse hoolduslõikust.
Pügatud hekk– nagu ka nimest välja tuleb on pügatud hekk pidevalt lõikuse abil kindla kujuga.
Tehnika
Igihaljal hekil tuleb lasta esimesel kasvuaastal juurduda. Lõikus tuleb teha aasta pärast istutamist. Kuuse, elupuu ja muude igihaljaste hekkide tihendamiseks on vajalik noored rohtsed oksatipud külgedelt kärpida. See soodustab okste harunemist. Järgmistel aastatel tuleb hekilõikust teha varakevadel ja suve lõpus. Oksi tuleb kärpida poole võrra tagasi. Sellise lõikuse abil muutub rajatud hekk kiiremini tihedamaks. Täiskasvanud igihaljaste hekkide lõikust tuleb teha korra aastas – varakevadel või hilissuvel. Kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse, tuleb pügada nii, et alles jääks 2-3cm juurdekasvust – nendest kasvavad uued võrsed. Igihaljaste hekkide puhul tuleb heki kõrgusest lõikamist teha kui soovitud lõppkõrguseni on jäänud veel 20-30cm. Kuusehekke pügatakse kõrgusest alles siis kui see on saavutanud sobiva kõrguse.
Hekkide külgedelt pügamine tuleks teha nurga all, nii et alumine osa jääks laiem. Tänu sellisele tehnikale saavad ka alumised oksad päikesevalgust.
Lehtpuuheki võrsed tuleb pärast istutamist umbes poole kõrguseni tagasi lõigata. Nii hakkavad külgoksad kasvama heki alumises osas ning selle tulemusena kasvab hekk tihedaks. Mahalõigatud osa pärast ei tasu muretseda kuna see kasvab tagasi juba samal kasvuprioodil. Noort hekki pügatakse tavaliselt kord aastas – ära lõigatakse umbeks kaks kolmandikku aasta juurdekasvust. Kui hekk on saavutanud sobiva kõrguse ja laiuse, siis tehakse pügamist kolm korda aastas. Esimene varakevadel, siis kesksuvel ning viimane lõikus augustis. Kõrgeid lehtpuuhekke pügatakse üks kord aastas – varakevadel.
Tööde teostamise aeg
Tööde teostamise ajad lepime kliendiga eelnevalt kokku, et võimalikult vähe häirida Teid ja Teie naabreid. Samas oleme paindlikud, etteteavitamisel tuleme niitma Teie soovitud ajal.
Esmaspäev – Reede 9:00 –18:00
Laupäev & Pühapäev: 11:00 – 15:00
Kokkuleppeliselt teeme töid ka muudel aegadel.
Garantii
Pretensioonide korral palume need esitada töö teostamise päeva jooksul, et saaksime olukorraga tutvuda.
Tasumine ja transport
Tööde eest on võimalik tasuda nii ettemaksena kui ka peale töid või korra kuus. Täpsema tasumise korra lepime Teiega personaalselt kokku.
Hinnad leiab meie HINNAKIRJAST.
Tellimiseks VÕTA ÜHENDUST!
Tehnika ja muu vajaliku transpordiga toetab meid Kaubataxo.
Murumehed OÜ meeskond soovib Teile pakkuda muretut kinnisvara hooldusteenust, kus meie võtame hoolega kanda Teie olulise vara korrashoiu.
Melissi 3, 60534, Tartu
info@murumehed.ee 5560 1800
Tööajad: E-R 8:00 – 20:00, L-P 10:00 – 17:00
Rekvisiidid: Murumehed OÜ, Reg nr. 14746217
SWEDBANK: EE772200221071838417
KMKR: EE102361773
© Murumehed OÜ | 2024