Hekilõikus

Hekilõikus on üks oluline osa ilusa koduaia loomisest.

Hekipügamist on vaja teha regulaarselt, et soodustada uute kasvude tekkimist ja tagada hea väljanägemine. Hekke lõigatakse tavaliselt varakevadel või hilissüsgisel. Elusuuruses hekki soovitame lõigata ka Jaanipäeva paiku.

Lõikuses on oluline, et koos liiga kaugele väljaulatuvate osktega saaks ära lõigatud ka kõik kuivanud või haiged oksad. Lõikamata hekk ei kasva laiaks ja jääb ka seest tühjaks. Külgmisi oksi peaks lõikama regulaarselt, et saada tihe hekk. Oksapuuhekki ei tohi lõigata pärast augustikuud, sest see mõjutab taimede talvekindlust.

Vanasid ja hooletusse jäetud hekke saab korrastada. See nõuab suuri jõupingutusi ja veidi julgustki. Laialehistel hekkidel tuleb teha tagasilõikus umbes 25 cm maapinnast. See on drastiline, kuid hädavajalik samm.

Hekkide lõikamiseks on kaks viisi:

  1. Vabakujuline hekk – sobib paremini suurtesse aedadesse kuna vabakujuline hekk kasvab väga laiaks. Pügada tuleb õitsenud õisikud ja vanad oskad. Lõikus ergutab taimi paremini õitsema ja kasvama. Hooldamata hekk ei õitse enam rikkalikult ja lõpuks metsistub. Vabakujulisel hekil lastakse vabalt kasvada ja aegajalt tehakse hoolduslõikust.
  2. Pügatud hekk– nagu ka nimest välja tuleb on pügatud hekk pidevalt lõikuse abil kindla kujuga.

Hekilõikuse põhitõed

Igihalja heki lõikus

Igihaljal hekil tuleb lasta esimel aastal juurduda. Lõikus tuleb teha aasta pärast istutamist. Kuuse, elupuu ja muude igihaljaste hekkide tihendamiseks on vajalik noored rohtsed oksatipud külgedelt kärpida. See soodustab okste harunemist. Järgmistel aastatel tuleb hekilõikust teha varakevadel ja suve lõpus. Oksi tuleb kärpida poole võrra tagasi. Sellise lõikuse abil muutub rajatud hekk kiiremini tihedamaks. Täiskasvanud igihaljaste hekkide lõikust tuleb teha korra aastas – varakevadel või hilissuvel. Kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse, tuleb pügada nii, et alles jääks 2-3cm juurdekasvust – nendest kasvavad uued võrsed. Igihaljaste hekkide puhul tuleb heki kõrgusest lõikamist teha kui soovitud lõppkõrguseni on jäänud veel 20-30cm. Kuusehekke pügatakse kõrgusest alles siis kui see on saavutanud sobiva kõrguse.

Hekkide külgedelt pügamine tuleks teha nurga all, nii et alumine osa jääks laiem. Tänu sellisele tehnikale saavad ka alumised oksad päikesevalgust.

 

Lehtpuuheki lõikus

Pärast istutamist tuleb lehtpuuheki võrsed tagasi lõigata umbes poole kõrguseni. Nii hakkavad külgoksad kasvama heki alumises osas ning selle tulemusena kasvab hekk tihedaks. Mahalõigatud osa pärast ei tasu muretseda kuna see kasvab tagasi juba samal kasvuprioodil. Noort hekki pügatakse tavaliselt kord aastas – ära lõigatakse umbeks kaks kolmandikku aasta juurdekasvust. Kui hekk on saavutanud sobiva kõrguse ja laiuse, siis tehakse pügamist kolm korda aastas. Esimene varakevadel, siis kesksuvel ning viimane lõikus augustis. Kõrgeid lehtpuuhekke pügatakse üks kord aastas – varakevadel.

Hekilõikuse tellimiseks VÕTA ÜHENDUST!