Heki pügamine
Heki hooldamine ja pügamine

Hekilõikuse ABC

Heki pügamine on pealtnäha lihtne ettevõtmine, kuid see mõte kipub kohe peast välja lendama kui olete tööga alustanud. Selles blogipostituses seletame lahti hekilõikuse põhitõed, meetodid ja õige varustuse valiku, et kiirendada töö käiku ja saavutada paremat tulemust olles samal ajal kaitstud võimalike tööõnnetuste eest.

Kui pika vahega tuleks uued hekitaimed istutada?

Vabakujulise heki puhul tuleb hekitaimed istutada üksteisest vähemalt 1m pikkuse vahega, et neil oleks ruumi vabalt kasvada. Hõreduse pärast

muretsema ei pea, sest ühe meetriste vahede puhul kasvab hekk mõne aastaga tihedaks ja lopsakaks.

Pügatava heki puhul tuleb istikud istutada poole tihedamalt kui vabakujulise heki istikud, see tähendab ligikaudu iga poole meetri tagant. Nii kasvab hekk tihedaks ja selle pügamine ei tekita hekki tühjasid ja läbi nähtavaid auke.

NIPP: Istikute istutamisvahede pikkuse mõõtmiseks on mugav kasutada õige pikkusega nööri või köit, sest nööri edasi liigutamisel jääb hekitaimede vahe kogu aeg samaks.

Kuna hekilõikus ette võtta?

Heki pügamine ei toimi “õige” aja alusel. Tuleb jälgida ilmastikuolusid, mis on väga oluline, et taimed, mida on soov pügada ei saaks kahjustatud. Seejuures peab arvestama, mis liiki on hekk, sest erinevat liiki heki jaoks on erinev aeg selle pügamiseks.

Kevadel istutatud lehtpuuheki paremaks harunemiseks pärast istutamist tuleks neid kohe pügada 1/3 võrra. Seejuures sügisel istutatud hekk tuleks tagasi lõigata varakevadel või sügisel, kui öökülmad on möödunud või alles saabumas. Mõlemal juhul peab hekki pügama soovituslikult ainult külgedelt. Kui hekk on saavutanud soovitud kõrguse, tuleks hekilõikus sooritada nii külgedelt kui ka pealt.

Okaspuuhekki lõigatakse alles pärast kolmandat kasvuaastat. Selle aja jooksul on hekitaimestik muutunud piisavalt jõuliseks, et seda pügamise käigus ei kahjustaks. Esimest korda pügades tuleks hekk lõigata vaid 30-50cm laiuseks ja latvadest võib pügada alles siis kui hekk on saavutanud soovitava kõrguse.

Nii okaspuuhekki kui ka lehtpuuhekki soovitame kasta pigem harvem kuid põhjalikult. Tänu sellele areneb välja tugev ja pinnapealne taimejuurestik ning hekk muutub külma-ja ilmastikukindlamaks.

Milline varustus valida, et töö oleks ohutu?

Käed: Pikkade varrukatega pluus/jakk/jope; paksud, kuid mugavad kindad, sest hekilõikuri terade liikumiskiirus on väga kõrge.

Jalad: Pikad püksid; võimaluse korral jalga panna veekindlad turvasaapad.

Kas akuga või bensiinimootoriga hekilõikur?

Akuga hekilõikurid on piiratud tööajaga (enamasti kuni 3h tööaega), kerged, odavamad ja väiksema võimsusega.

Bensiinimootoriga hekilõikurid on piiratud tööajaga vaid kütuse poolest, kuid suure võimsusega, mis võimaldab suuremaid ja tihedamaid hekke lõigata. Seejures tuleb arvestada, et bensiinimootoriga hekilõikurid on üpriski rasked ja enamasti kallimad kui akuga hekilõikurid .

Akuga hekilõikureid soovitame koduseks kasutamiseks. Bensiinimootoril töötavaid hekilõikurid sobivad nii koduseks kasutamiseks kui ka erialase töö tegemiseks. 

Soovitame hekilõikuri soetamisel otsutada valida pigem ECHO, McCulloch, Makita või Boschi vahel, sest need on töökindlad ja kvaliteetsed.

Teostame erinevaid aia hooldusteenuseid:

Kinnisvara korrashoiu tellimiseks VÕTA ÜHENDUST!

Meist

Murumehed OÜ meeskond soovib Teile pakkuda muretut kinnisvara hooldusteenust, kus meie võtame hoolega kanda Teie olulise vara korrashoiu.

murumehed oü

Melissi 3, 60534, Tartu
info@murumehed.ee 5595 6615
Tööajad: E-R 8:00 – 20:00, L-P 10:00 – 17:00
Rekvisiidid: Murumehed OÜ, Reg nr. 14746217
SWEDBANK: EE772200221071838417

© Murumehed OÜ | 2020