Muru elujõulisuse säilitamine põua ajal
Muru hooldamine kuivade ilmadega

Kuidas põuaperioodil muru elujõulisus päästa?

Kuna Eesti kliima on üllatanud kuumade suveilmadega, mida keegi oodata ei osanud, ei arvestanud ka paljud arvatavasti sellega, et koduaia muru võib märkamatult jalgu torkivaks muutuda. Järgnevas peatükis jagame häid nippe, kuidas säilitada muru värske, pehme ja tihedana ka põua ajal.

Mida teha? 

  • Kuigi madalalt ja harva niidetud muru pakub silmailu, pole see kuumade ilmadega parim lahendus. Pikaajaliste kuumade ilmade puhul tuleks muru niita sagedamini  ja kõrgemalt (mitte vähem kui ~5cm), sest siis püsib murukamar elujõulisemana ning suurema tõenäosusega ühtlaselt roheline ja tihe.
  • Muru tuleks kasta pigem hommikusel või õhtusel ajal, sest siis on päike madalamal ning pole nii kõrvetavalt kuum. Kastes lõunal, kui päike on kõige kõrgemal, jõuab muru juurteni väga vähesel määral vett, sest enne jõuab see rohulibledelt aurustuda.  Kastmisel tuleks jälgida ka seda, et pinnale ei tekiks lompe ega kraave, mille on põhjustanud vee tugev surve.

  • Soovitatame ka muru õhutada, sest see takistab umbrohu ja samblate tõenäolist kasvamist, mis pärsib muru imendumisvõimet ning kastes jõuab rohujuurteni vähesel määral veest ja tagajärjeks on muru kõrbemine. Tegeleme muru õhutamisega, tellimiseks VÕTKE ÜHENDUST! 
  • Kolletunud muru võib “saavutada” ka nüridate teradega niitmisest. Kasutates trimmerit, muruniidukit või -traktorit või muud töövahendit, peavad lõiketerad alati teravad olema, sest muidu on niitmine rohkem kahjulikum kui kasulikum, kuna sellisel juhul lõiketerad ei lõika muru, vaid rebivad.

Kuna on eriti oluline, et muru oleks kastetud? 

Hädavajalik on muru kastmine, kui rohulibled ei tõuse enam jalajälje kohalt püsti ning on katsudes pehmed ja lõdvad. Sellise muru kastmata jätmisel on järgmine samm juba muru kuivamine.

Mida teha kui muru on ära kuivanud? 

Kõrbenud muru tundemärkideks võib lugeda: kollakate ja roheliste laikudega murupinnas, kolletunud-, torkivad- ja teravatipulised rohulibled. Muru ei tohi lõigata madalamalt kui ~5cm, vastupidiselt eelnevalt mainitule tuleb muru tugevasti kasta, väetamine ei ole lahendus enne kui muru on saavutanud täieliku kasvujõu, sest koltunud muru väetist ei omasta.

Teostame erinevaid aia hooldusteenuseid:

Kinnisvara korrashoiu tellimiseks VÕTA ÜHENUDST!

Meist

Murumehed OÜ meeskond soovib Teile pakkuda muretut kinnisvara hooldusteenust, kus meie võtame hoolega kanda Teie olulise vara korrashoiu.

murumehed oü

Melissi 3, 60534, Tartu
info@murumehed.ee 5595 6615
Tööajad: E-R 8:00 – 20:00, L-P 10:00 – 17:00
Rekvisiidid: Murumehed OÜ, Reg nr. 14746217
SWEDBANK: EE772200221071838417

© Murumehed OÜ | 2020