muru rajamiseks
Vastupidav muruvaip koduaeda

Muru külvamine ja hooldus

Suur sula ja soojad kevadilmad on kaugel paistva suve ees kohale jõudnud! See tähendab ka seda, et kätte on jõudnud õige aeg uue muru rajamiseks. Mida teha ja kuidas käituda, et suveks sõpradele ning tuttavatele lubatud koosistumine saaks veedetud pehmel ja erkrohelisel muruvaibal? Vastused nendele küsimustele leiad altpoolt.

Kust alustada ja millega lõpetada?

Ideaalse muru rajamiseks tuleb läbida mitu olulist etappi, millest ühtegi ei tohiks vahele jätta ilma, et sellele on olemas alternatiivne lahendus.

  • Esimese asjana tuleb ette võtta pinnase tasandamine, kivide ja muu prahi eemaldamine. Vajadusel paigalda ka liigvee äravoolu juhtimiseks mõeldud spetsiaalsed dreenid.
  • Teiseks eemalda umbroht, millega saab Teid aidata Murumeeste professionaalne meeskond: murumehed.ee/umbrohutorje.
  • Kolmandaks etapiks on mullakihi laiali laotamine pinnasele. Piisavaks paksuseks on ~20cm aluspinnast. Mulla eelnev segamine lubiaine ja väetisega on rangelt soovituslik ideaalse muru saavutamiseks. Rehitse muld ühtlaseks ja rulli mururulliga nii, et tekiks kerge kalle majast eemale, tagades sademevee äravoolu.
  • Neljanda punktina külva ca 2-3 kilogrammi muruseemneid 100m² alale. Kõige lihtsam ja efektiivsem variant on jagada kogu külvatav pinnas sektoriteks, seejuures igasse sektorisse külvata pooled muruseemnetest pikisuunas ja teine pool ristisuunas. Nii tagad muru ühtluse.
  • Viiendaks rehitse seemned õrnalt mulda ja rulli pinda mururulliga.
  • Kuuendaks: pidev hooldus ja ootamine.

Muru Hooldus

Muru hooldus koosneb väga mitmetest erinevatest ja vajalikkudest tegevustest: umbrohutõrje, muru väetamine ja muru õhutamine. Äsja külvatud muru tuleks esimest korda niita kui selle pikkus on 6-8cm. Seejärel tuleks niitmine ette võtta perioodiliselt ja lõigata maksimaalselt ~5cm kõrguseks. Kõik eelnevalt mainitud tundub kui üks suur peavalu? Ära muretse! Las sellega tegeleme meie, Murumehed, kes on professionaalse ja kvaliteetse tööga, ning kiired. Võta ühendust!

Milline muruseeme valida?

Kõige olulisem muruseemne valimisel on teada kuhu Sa tahad muruvaipa rajama hakata. Uut muruseemet külvates vali sordid, mis on eelkõige erinevatele ilmastikutingimustele vastupidavad. Enamus aiatoodete kauplustes on valikus mitut sorti muruseemneid (ilumuru, varjumuru, kiirmuru, pallimuru jne) ja see teeb valiku keerulisemaks. Seega peab kauplusesse minnes olema valmis vastama kolmele peamisele küsimustele: kuhu ja millisele pinnasele Te muru soovite rajada, millist eesmärki muruvaip täitma hakkab, mis hinnaklassi muruseeme võiks kuuluda.

Muru kahjustamine ja kuivamine põua ajal (liigne või vähene kastmine, kemikaalide kasutamine jne) on soojade suveilmade puhul peamiseks probleemiks pehme muruvaiba säilitamisel. Vastuse kuidas seda kõike ära hoida leiad meie eelmisest blogipostitusest klikkides allolevale lingile. 

Kuidas põuaperioodil muru elujõulisus päästa?

Meist

Murumehed OÜ meeskond soovib Teile pakkuda muretut kinnisvara hooldusteenust, kus meie võtame hoolega kanda Teie olulise vara korrashoiu.

murumehed oü

Melissi 3, 60534, Tartu
info@murumehed.ee 5595 6615
Tööajad: E-R 8:00 – 20:00, L-P 10:00 – 17:00
Rekvisiidid: Murumehed OÜ, Reg nr. 14746217
SWEDBANK: EE772200221071838417

© Murumehed OÜ | 2020